Він ніколи її не любив.
Просто, тоді була війна.
Просто, він ще був молодим.
Просто… була молодою вона.
Та не просто все далі було.
Хлопець він все ж порядний був,
Сина своїм таки признав,
Але він її не любив.
І життя в них не з медом було.
Кожен сам по собі в нім жив.
І всього в їх житті було.
Але він її не любив.
Не любив, вірність їй не тримав.
В пшениці, у жито скакав.
Навіть з іншою жінкою жив,
Тільки лиш не її любив.
Та вона йому вірна була,
І без тями його любила,
Все прощала йому завжди,
І сім’ю зберегти хотіла.
Час летів, життя собі йшло.
Син на ноги спинався, ріс.
Так до батька тягнувся він,
Але той, мов тягар важкий ніс.
І буяла на світі весна,
Цвітом вкриті були сади,
Не потрібною стала вона.
Сина зрадив, його не любив.
По чужих жінках метався,
Запалював вогники там і там…
А синочок до нього рвався,
Шукав батька по чужих хатах.
Як знаходив, скло летіло,
Сипались шибки в вікні.
Стиха хлоп’я реготіло:
«Не дістанеться ж нікому він».
Якось літнім днем спекотним,
Заблукавши у житах,
Бігав хлопчик босоногий,
Опинився й батько там.
«Чий ти будеш?» – скоса глянув.
«Де твій батько? І хто він?»
«Нема в мене більше батька,
Він собак пасе у дворі чужім»
…Зачепило і заболіло,
Щось здригнулося десь в душі,
«Та у цього ж малого очі, –
Як мої, такі ж голубі!»
Так не гоже, щоб сиротою
При живому батькові ріс.
І прийшов до них він знову,
Гостинців щедрих їм приніс.
Знов пробачила невірність,
Залатала у душі дірки,
Покаявся, повернувся,
Але сина ще більш не злюбив.
І завжди, у всякій справі
Хлопець лишній, заважав.
І при будь-якій нагоді
Часто з дому він тікав.
Став дід Всесвітом для нього,
Баба матір’ю була.
І тягар взяла батьківський,
Як могла, так і несла.
А літа все неслись невпинно,
І життя в них текла ріка.
То гриміли бурхливо хвилі,
То хлюпотіла стиха вона…
Другий син у сім’ї, то – радість!
Гарний, тихий, слухняний – янголя!
«Ось тепер заживемо разом,
От і щастя. Про нього мріяла я»
Але щастя їй лише снилось,
Недосяжна, примарна мета.
Стати близькими їм не судилось,
Хоч і назву носили гордо: «Сім’я»
Все життя йому догоджала,
В небі синьому ловила журавля,
Надто сильно його кохала,
Та по життю він ішов навмання.
****
Закотилося сонце за обрій.
Прийшла старість – річ дивна, сумна.
Все частіше заглядає в вікна.
Все частіше у хаті сама.
Сил немає. Не слухають ноги,
Тремтять руки, в хаті пустка німа.
«Де той старий так довго ходить?
Чому його й досі удома нема?»
Розлетілися діти по світу.
Всі у справах. Усі мовчать.
Хоч би раз, ще один єдиний,
Побачити живою онучат…
Не потрібна нікому, самотня.
У кожного з дітей своє життя.
«Чи довго так лежати в ліжку?
І смерть у вічі ще не загляда…»
День за днем пролітав невпинно,
Полишали сили її.
Запеклись почуття від болю,
«Чи ще ж довго, Боже, терпіть?»
****
Він ішов сільською дорогою,
Тихий вечір на землю спадав.
Думав дід про життєві цінності,
І з сумлінням себе картав.
А вогні в чужих вікнах горять,
І грайливо до себе ваблять.
Та на серці в старого печаль.
Вже нічого йому не треба.
Як злягла, не віддав нікому.
З ніжним трепетом її доглядав.
Шкода було її старому.
Вину перед нею відчував.
****
Угорі буйний вітер свище.
Сухі стебла полину гойдає.
Знову дід сидить на кладовищі.
Все з дружиною своєю розмовляє.
«Ти пробач мені, рідна, кохана…
Що тебе я мало цінував.
Що твоєї любові квіти
Я під ноги іншим жінкам жбурляв.
А тепер залишився самотнім.
Серце крається від провин.
Одиноко в душі вітер свище.
Там так гірко… один полин.
В знак моєї любові до тебе
Я кладу тут велику плиту
Нехай люди цей мармур бачать.
Я тепер лиш тобою живу…»