– Я на́зад ве́рну в час, коли ‘м ся ро́див
авать май дале, щи ня “в планах не было́” –
кой у “совкови” “привид” колобродив,
усьо кругом ним дыхало-жило́-гуло!
– А уткіть “привид” тот вобще узявся?
– Та йсе бы, хлопче, нам далеко йти…
Якось в Єропі кось тай догадався,
ош:”Всьо добро собі лише гребуть “верхы”!
А нам, “низам” што? Справедливість де є?…
Зачелленівся гільйотины острый ніж –
всьо в жертву СПРАВЕДЛИВОСТІ, ІДЕ!Ї”…
Усяды в свті так – кіть штось “пали-бий-ріж!”
Обы всьо гладко йшло, без перекосів…
Їх главный пуд шумок такі діла творив
(туй погуляла вта, з косов, без носа!),
но сим він сам себе вкінци приговорив…
Вже вроді стихло, вже більш-менш порядок –
сп’янілый кров’ю “привид” задрімав-уснув…
Но туй воякы пудняли шарварок –
и “Колокол” “Вставай-вставай, народ!” загув!..
Гет кышнули “надьожу-самодержця”…
– Маскаль!..
– Та так…Но я за принцин туй кажу́!..
– Та вто быв настоящый кровопыйца!..
– Йсе правда…Айбо каждый знав свою́ межу́!
Заробленоє мав всьо, до копійкы,
всьо, для життя што тре́ба, мав навчас;
“Заро́блю-маю!” было всьо стабільно…
Ану, типирь возьми тай порівняй наш час?
Чи варто так онь тот “совок” гани́ти?
А, може, варто уттіть штось взяти?
“Усьо, до основанія, розбити!” –
туй невеликі, уповім, треба́ мозґы…
Коли вже вчуєме “иде дись стройка”,
вать “на токы з полів завозять урожай”?
Де меседж-позитив (хоть пара-тройка)?
Хоть на́раз, свойим ходом, в теметів руша́й…
– Тобі бы лиш у рот было́ покла́сти!
– А ты, неборе, “божым духом” лиш живеш:
СТАБІЛЬНСТЬ, што была́ при власті –
я “за” вбома руками!..Де типирь найде́ш?
А діти у гуртках ся занимали,
не “заливали” всяку всячину в “ТІК-ТОК”:
Тимуровці старинькsм помагали…
Типирь по тєлєку самі лиш шоу-ток…
Скандалы й негатив они збирають
(хоть на́раз, прямо туй, лягай та умирай!)…
Старый я, може, штось “не доганяю”?
Исе и є ваш тот демократичный рай?
Хочу́, вбіы слово ся скріпляло ділом
(а не “бла-бла” – тай по дома́х ся розыйшли) –
кіть “а” вповів, вбы на́раз “бе” услід летіло!
Вбы БОГ (не кеш) командовав людьми…
Вся пріснопа’мятна давно забыта,
уроків з ниї мы для ся не береме́…
А жаль…Бо много кокошів набитых
мы на чолови уд тых гра́биль збереме́…
Бабинець Ю.Ю.

Яскравий коментатор
Достижение получено 22.08.2021Титул: Яскравий коментатор