Уже завтра у Йордані Христос Ся крещає –
Втиць через Сятого Духа Сына нам являє!
Нам казав через пророків, ош гряде Навчитель,
чиляди буде́ Месія, уд гріха Спаситель!
Всі чекали з неба чуда (ош у славі при́йде!)…
Ко гадав:своє начало Сын у ясльох на́йде?
И нияк не проявлявся до поры, до ча́су…
“Вопіющый у пустыні”:“Приготовте Спасу
Путь широкый и свободный, ду́ші Му удкрыйте!
Гріх усьий, мерзоту з ниї сив водов обмыйте!
Він огньом сятити буде – так, ги у горнилі!..
“А де Він, отаттот Месія? Укажи Го ныні!”
Сыну было одкровення уд Вітця из неба…
На Йордан прийшов и каже:”Посяти Ня, тре́ба…
Не прийшов я нарушати закон и пророків…
Доті світ не перестане и не буде сроків,
Докі йота хоть мала впстане ся у ньому –
бо ото Вітця слова! – лиш тогды по всьому…
Ко оты слова прийме́ й соблюдати бу́де –
ниґда тот не пропаде́…Він го не забуде!”
Спас зайшов в Йордан коли, небеса ся вдкрыли…
Дух Сятый, Вітця слова Сына осінили:
“Мій Намісник на земли! – вы Го уважайте!..
Каже Він Мої слова – вы їх соблюдайте!”
Іоан уд ся додав:”Я з иннись малію!..
А Йому у славі йти!..Я благоговію!” _____________________________________________
В хлів помалы вечерком я пошкандыбаю –
там погладити Чорнушку й годовати маю!
Бобія межи́ ухами треба почесати;
Куричок и всяку живность бу́ду честовати!
Впівночи вбы не казали – бу́дуть ня ганити! –
бо є “бабин вичір” (гонни говорити!)
Бабинець Ю.Ю.
Автор публікації
581
Хтось злий на мене все забрав
(хіба життя ще взя́ти?)...
Нато́мість Бог у дар послав
уміння римувати!
От і пишу я все підряд,
у око що упа́де -
і жарт, і лірика у ряд...
Читайте - це про ме́не!
Коментарі: 92Публікації: 172Реєстрація: 18-06-2021
Золоте перо
Достижение получено 20.09.2021
Присвоюється автору, який подав на сайт 100 і більше публікацій


Небайдужий читач
Достижение получено 17.07.2021
Присвоюється користувачу, який оцінив 50 і більше публікацій
Яскравий коментатор
Достижение получено 22.08.2021Титул: Яскравий коментатор