Для голосування необхідно авторизуватись

ДИВОВИЖНИЙ СВІТ ЧАРІВНИХ ІРИСІВ

 

. .                 ДИВОВИЖНИЙ СВІТ ЧАРІВНИХ ІРИСІВ. . .

. .Як тільки-но починають квітувати мої ранні ІРИСИ, мені здається, що то дві зелені хвилясті річечки протікають вузенькою змійкою через увесь квітковий розмай, виблискуючи темно-фіолетовими барвами і відбиваючи ніжну провесінь темно-синього неба.
. .Так, цей вишуканий, оригінальний вид квітуючих ІРИСІВ справді низенький, та світле зелене листя і яскравий фіолетовий колір квіток по-особливому приваблюють зір перехожих.
. .Виростають і розмножуються ці низькорослі темно-фіолетові ІРИСИ, або КОСИЦІ, як їх ще називають у сільській місцевості, бульбо-цибулинками, які мають вигляд картопельок – “хруциків”, якщо пам’ятають люди старшого покоління.
. .Звісно, ці чарівні острівці – кущики КОСИЦЬ, як і більшість маминих і бабчиних квітів – “переїхали” із рідної НОВОСЕЛИЦІ, радують душу і серце, нагадують про рідну оселю, татову хату, батьківський поріг… І кличуть, кличуть знов…
. .ІРИСИ, КОСИЦІ, або ще ПІВНИКИ – по-різному називають ці гарні квіти, ще бувають жовтого, голубого, бордового, рожевого, синього кольорів. Вони невибагливі і зимостійкі.
. .А пізніше – розцвітають інші ІРИСИ – високорослІ, і перед нами відкривається дивовижна картина різнобарв’я усіх БОЖЕСТВЕННИХ кольорів – очей не відірвати!
. .Як і в кожної української господині, яка закохана у квіти – дивоцвіти, кожного року на початку літа мій улюблений квітник “загоряється” барвистою веселкою. Щоправда, цьогоріч календарна пора дещо змінилася, то й квіти розцвітають раніше…
. .Звісно, у мене не всі види чарівних ІРИСІВ є, які колекціонують люди, що займаються аматорством – квітникарством. І все ж, маю білі, оранжеві, голубі, фіолетові, коричневі, жовті, сині, біло-фіолетові, жовто-коричневі (до наукових назв не вдаюся…)
. .Існує цікава легенда, що назву свою квітка отримала на честь вісниці давньогрецьких богів – ІРИДИ. Вирушаючи в дорогу з черговим посланням, вона накидала на себе барвисту шаль, слід від якої на небі перетворювався на веселку. Кажуть, що уламки веселки на землі розквітали різнобарв’ям ІРИСІВ,
. Пригадую, я дуже хотіла, аж загорілася, придбати, обміняти, купити ІРИС голубого кольору. Побачила в однієї жінки на подвір’ї, але вона перебувала поза межами КЕЛЬМЕНЦІВ. КОСИЦЯ була така велична, велика, насичена, однотонна і голуба – голуба, як небо безкрає… Здавалося, що й втопилася би у тій ніжній голубій глибині… Мріяла – мріяла… І одного разу хтось привіз на базар кілька бульбо-цибулин із квіточкою і пуп’янком. Що й казати: радості не було меж…
. .А ось як спілкується із читачами журналу “КВІТИ УКРАЇНИ” пані ІРИНА ЛУКАВА (САВЧУК), господарка “ДИВО – САДУ ІРИСІВ”, для якої неймовірно чарівні ІРИСИ – найулюбленіші квіти:
. . – Для мене залишається загадкою, для чого деякі квітникарі обрізують надземну частину рослини після цвітіння. Це стосується нарцисів, півоній, тюльпанів, лілій, і особливо ІРИСІВ. Дехто полюбляє обрізати їх у другій половині літа, або ще гірше, під зиму. Навіщо? Бо так треба, бо так роблять усі, бо так вони ніби-то краще цвітуть. А в мене в таких випадках виникає питання: “А хто обрізує рослини в дикій природі?” – продовжує пані ІРИНА. – Єдиним аргументом може бути те, що ІРИСИ мають непривабливий вигляд у квітнику, бо листя починає висихати.
. .Надземна частина будь-якої рослини повинна відмирати сама по собі, без втручання людини”.
. .Пані ІРИНА ЛУКАВА у своїй публікації “ДИВО – САД ІРИСІВ” ще радить, як добирати садивний матеріал ІРИСІВ, як правильно висадити рослини, нагадує, що ІРИСИ або ПІВНИКИ потребують підживлення і дає поради, коли треба поливати квіти, розмірковує, які сорти ІРИСІВ треба вкривати (“КВІТИ УКРАЇНИ”, №2/2016 р.).
. .Пригадую, років з двадцять п’ять тому, ще коли я працювала на посаді редактора – методиста у КЕЛЬМЕНЕЦЬКІЙ районній кіномережі – чимало квітів – ІРИСІВ різнокольорових, дрібноквіткових хризантем, білосніжних нарцисів, малинових тюльпанів викопала у своєму квітнику і посадила біля кінотеатру “ДОН” – цілими рядочками – острівцями. І як приємно було спостерігати: – перехожі йшли і задивлялися, милувалися і насолоджувалися БОЖЕСТВЕННОЮ красою…

. .                            ТАМАРА РОМАНЮК.

2

Автор публікації

Офлайн 3 години

Тамара Романюк

929
Коментарі: 28Публікації: 427Реєстрація: 06-02-2020

Вибір видавця (Вересень 2021)

Достижение получено 18.10.2021

Титул: Вибір видавця (Вересень 2021)

Небайдужий читач

Достижение получено 16.02.2020

Титул: Небайдужий читач

Присвоюється користувачу, який оцінив 50 і більше публікацій