Для голосування необхідно авторизуватись

КВІТКА ЦІСИК ЖИВЕ В СЕРЦЯХ

 

Світлої пам’яті Квітки Цісик – видатної української співачки із США  (1953-1998 роки).

                      

                   1

Квітка Цісик…

Цей голос чарівний,

Пам’яті спомин

Мені навіки живий…

 

             2

Розгортає стежину

Волошок синіх

І веде в Україну

Людей живих…

 

             3

 

І веде на Говерлу

В мармурових снігах…

Квітка Цісик не померла,

Вона живе в серцях…

 

                4

Не жила в Україні

Справжня українка

І Співала пісні

Так, що плакала Душа …

 

           ***

Київ. Воскресенка. 1 вересня 2020 року.

 

Посвята Юлії Е.

 

ПІСЛЯМОВА АВТОРА:

Квітка Цісик (1953-1998) – видатна української співачки із США, яка створила і записала в США на професійних дисках відомих американських компаній багато українських пісень, які отримали велику популярність в  США та Україні- своїй історичній Батьківщині. Планувала приїхати в Україну з концертами, але померла від хвороби раку в 45 років.   

 БІОГРАФІЧНА ДОВІДКА:

Кві́тка Ці́сик (англ. Kvitka Cisyk, також Kacey Cisyk від ініціалів К. С.4 квітня 1953КвінзНью-Йорк — 29 березня 1998Мангеттен, Нью-Йорк) — американська співачка українського походження, популярна виконавиця рекламних джинґлів у СШАоперна та блюзова співачка, виконавиця українських народних і популярних пісень. Пісня «Ти осяюєш моє життя»[en] (англ. You Light Up My Life), яку вона виконала для однойменного фільму, отримала 1978 року «Оскар»[1] і «Золотий глобус»[2] у категорії «Найкраща пісня до фільму», а також номінувалася на нагороду «Греммі» в категорії «Пісня року»[3].

Перший диск з українськими піснями «Kvitka» або «Songs of Ukraine» («Пісні України») записаний 1980 року, другий «Two colors» («Два кольори») — 1989 року.

У період між записами сталося розлучення з першим чоловіком композиторомаранжувальником Джеком Кортнером і одруження 11 червня 1983 року з інженером звукозапису Едвардом Раковічем[31]. Однак усі троє працювали над обома українськими альбомами, у створенні яких особливо посприяв її другий чоловік Едвард. Завдяки своїй професійності, душевній натурі та щедрості (на запис обох альбомів витратила 200 тис. доларів) Квітка зібрала для запису альбомів 40 найкращих студійних інструменталістів Нью-Йорка, тих, кого собі не могли дозволити відомі поп-зірки США. Партію рояля виконувала старша сестра Марічка. Як наслідок — 2 альбоми української легкої музики. За словами самої Квітки, ці альбоми не були бізнес-проектами, а скоріше родинною справою, це був подарунок для всіх українців, хоч би в якій частині світу вони жили, музика для душі, пам’ять про свою батьківщину. Співачка та її перший диск зібрали 1988 року багато нагород на фестивалі в Канаді, а 1990 року обидва альбоми були номіновані на премію «Греммі» в категорії «Contemporary folk».

1989 року Квітку намагалися запросити для участі в концерті діаспори в рамках фестивалю «Червона рута»; 1992 року — в концерті з нагоди другої річниці незалежності України з піснею «Я піду в далекі гори»; пізніше були перемовини про серію концертів на Батьківщині. Як зазначила двоюрідна сестра Квітки Цісик, співачка мала певну засторогу перед виступами на надто людних концертах, відтак це, та її постійне студійне навантаження ставали перепонами в запланованих гастрольних турах, і по Україні в тому числі.

Квітка Цісик планувала випустити третій україномовний альбом з колисковими або сучасними піснями, але цьому не судилося статися — її життя передчасно обірвалося[6]. Останньою піснею, записаною Квіткою, стали «Журавлі» на слова Богдана Лепкого. Згодом пісня стала символом трагічної долі самої співачки:

Чути кру-кру-кру
В чужині помру,
Заки море перелечу —
Крилонька зітру…

 

ВИЗНАННЯ В УКРАЇНІ ПІСЛЯ СМЕРТІ КВІТКИ ЦІСИК:

20 жовтня 2008 року в Українському домі відбувся творчий вечір «Незабутня Квітка», присвячений пам’яті співачки, учасниками якого стали Ніна Матвієнко та її донька Антоніна, оперна діва Марія Стефюк, поп-співачка Марія Бурмака, фронтмен гурту «Воплі Відоплясова» Олег Скрипка та скрипаль-віртуоз Сергій Охрімчук.[71]

 

3 квітня 2009 року в Національному академічному українському драматичному театрі ім. Марії Заньковецької у Львові відбувся вечір пам’яті Квітки Цісик. Це був перший українсько-американський проект такого рівня в Україні, присвячений співачці.[72] В межах вечора пам’яті відбулася церемонія перейменування вулиці Конопляної, що сполучає вулиці Авраама Лінкольна та Миколи Хвильового, на честь Квітки Цісик.

 

7 травня 2010 року під час сесії до Дня міста депутати Львівської міської ради одноголосно прийняли ухвалу про вулицю Квітки Цісик. Урочисте відкриття вулиці відбулося 25 червня 2010 року.[73]

 

22 січня 2010 року, у День соборності України, у Львові на будинку № 8 по вулиці Глибокій, у якому до 1944 року мешкала родина Левів, відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки, присвяченої Квітці Цісик. Подію освятив о. Микола Коваль — настоятель Святопокровського храму міста Бібрки[74]

 

3 грудня 2010 року зареєстрований львівський підготовчий дівочий юнацький пластовий курінь «Квітки Цісик».[75] Юнацькі курені є виховною спільнотою пластової молоді у віці від повних 11 до повних 18 років.

 Зовнішні відеофайли
Оксана Муха «Ой верше, мій верше» — володарка Гран-прі конкурсу імені Квітки Цісик у супроводі оркестру «Бравіссімо» та Юлії Божик, 2011 рік.

 

З 1 по 3 квітня 2011 року відбувся Міжнародний конкурс українського романсу імені Квітки Цісик у Львові в рамках українсько-американського проекту «Незабутня Квітка». Гран-прі здобула Оксана Муха (Львів), нагороду глядацьких симпатій отримала Христина Махно (США), нагороду «Квітка надії» як наймолодша учасниця — Тетяна Лаврів (Івано-Франківськ). Під час конкурсу оголосили про присвоєння імені Квітки зірці в сузір’ї Овна. Відповідні сертифікати передали представникам української та американської родини — племінниці Марті Качмар-Цісик (Львів) і чоловікові Квітки — Еду Раковічу (США).

 

У межах конкурсу відбулося висаджування в Саду світового українства на території Музею народної архітектури і побуту дерев Квітки Цісик (яблуні та калини) та відкриття в приміщенні середньої школи № 54 на вул. Квітки Цісик кімнати-музею співачки, до якого передані її особисті речі[76] 20 жовтня більшість особистих речей Квітки Цісик передані до музично-меморіального музею Соломії Крушельницької.[77][78]

 

2011 року створена благодійна громадська організація «Незабутня Квітка», мета якої — популяризація українського пісенного мистецтва, творчості Квітки Цісик, збір фондів для купівлі пересувного мамографа для віддалених районів Львівщини та профілактики онкологічних захворювань.[79]

2012 року художник Олег Шупляк присвятив співачці символічну композицію «Мальви для Квітки Цісик».[80]

 

Джерело : Вікіпедія.

 

ІЛЮСТРАЦІЯ:  Квітка Цісик -видатна українська співачка із США. Світлина. 1989 рік.

10

Автор публікації

Офлайн 6 години

Кучеренко Валерій

782

Поет, драматург, художник, журналіст, мистецтвознавець, письменник, автор книги поезій-апокрифів "ГОЛГОФА ",
(Київ-2013), публікацій, картин, книг (історія України, філософія, архітектура, образотворче мистецтво).

Коментарі: 576Публікації: 214Реєстрація: 31-08-2020

Автор місяця (Листопад 2020)

Достижение получено 14.12.2020

Титул: Автор місяця (Листопад 2020)

Яскравий коментатор

Достижение получено 30.09.2020

Титул: Яскравий коментатор

Присвоюється користувачу, який прокоментував 50 і більше публікацій

Небайдужий читач

Достижение получено 23.09.2020

Титул: Небайдужий читач

Присвоюється користувачу, який оцінив 50 і більше публікацій

2 коментарі “КВІТКА ЦІСИК ЖИВЕ В СЕРЦЯХ”