СОН-2
“Вам розкажу,бы́ло сночи*,
няньови ся сон приснив…”
Чулисьте? Бо зрана ныні
няньо йсе ми уповів.
Обийшов коли худобу
(фес** из тым роботы є!)
Кури є, в хліві корова…
(а свиня в буділці*** вже).
Фівник**** из столиці в гості
вертольотом прилетів:
Путь такий-на ямі яма!-
де бы “мерса” свого бив!
Помните? идуть на кухню:
“Чим тя гоо́тити*****? вже є!
Вчора пінзія****** была в ня,
та й свиня в буділці є!”
У́пили та й закусили.
(Бо у кухни студено!)
А як мало “подало”******* їм,
няньо:”Позирай в окно!
Керекад в корчівлю видиш?
Там такого не было́!
Я коли там бригадирив,
всьо хозяйство аж гуло!
Зе́рно, сіно ся возило,
яблоні кругом цвіли…
Де ото усьо ся діло?
Мораторій…Фрас******** го взьми!”
“Україна-землі власник!
Продаватись не будее́”-
“Ото й пілло*********, што лиш “власник”…
Власник є- ґазды**********ниє!
Позирай сюди,неборе!
Видиш гаражі? два, три?..
Раньше там трактори бы́ли..-
А тепер там що? Цехы!
Плиты́ там з кар’єра ріжуть,
пак кладутъ їх на гроби…
Бізнес-голова усьому!..
Жити дале як? Кажи!
Машины́, тракто́ры бы́ли-
на метал усьо пішло!
МТС всю розпродали…
З чим ся лишило село?
Щи єдно,неборе,вкажу
(на перса́хх ми об’ясни!):
42 в ня року стажу –
пінзія в ня копійкы!
Унню з жеба**********-й не замічу
як она ся розийшла!..
Маєш ты які заслуги,
шо платня в тя аттака?
То́го разу я казав ти..
Ци сь забыв? То пригадай!
Будешь мати “хрєн великый”,
а не голос наш..…Бывай!”
Бабинець Ю.Ю.
Словник:
* звечор
** багато
***коптильня
****чиновник
*****частувати
******пенсія
*******хміль ударив в голову
********чорт
*********погано
**********хазяїн
***********кишеня
На фото Керекад (пагорб), вид з нашого города, 1-993 р,

Яскравий коментатор
Достижение получено 22.08.2021Титул: Яскравий коментатор