. . “НАУКА ПРО РІДНОМОВНІ ОБОВ’ЯЗКИ”
. . В одному із номерів “РІДНОГО СЛОВА” був надрукований матеріал про те, як ми дотримуємось “ЗАКОНУ ПРО МОВУ” (10 серпня 1996 р.).
. . З цього приводу хотілося б поділитися роздумами, розпочавши віршованими рядками ВОЛОДИМИРА СОСЮРИ:
. . .”ЛЮБІТЬ УКРАЇНУ У СНІ Й НАЯВУ,
. . . ВИШНЕВУ СВОЮ УКРАЇНУ,
. . . КРАСУ ЇЇ ВІЧНО ЖИВУ І НОВУ,
. . . І МОВУ ЇЇ СОЛОВ’ЇНУ…”.
. .Купила оце невелику книжку під назвою “НАУКА ПРО РІДНОМОВНІ ОБОВ’ЯЗКИ”, автором якої є український учений – філолог, педагог і церковно – громадський діяч, професор ІВАН ІВАНОВИЧ ОГІЄНКО. Хоч вона датована 1936 роком, за тематикою книжка дуже злободенна й актуальна сьогодні. Вона буде потрібною і корисною всім, кому не байдужа доля РІДНОЇ МОВИ та РІДНОЇ УКРАЇНИ.
. . – БЕЗ ДОБРЕ ВИРОБЛЕНОЇ РІДНОЇ МОВИ НЕМА ВСЕНАРОДНОЇ СВІДОМОСТИ, БЕЗ ТАКОЇ СВІДОМОСТИ НЕМА НАЦІЇ, А БЕЗ СВІДОМОЇ НАЦІЇ – НЕМА ДЕРЖАВНОСТИ, ЯК НАЙВИЩОЇ ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ, – підкреслює видатний мовознавець ІВАН ОГІЄНКО.
. . “РІДНА МОВА – ЦЕ НАЙВАЖНІША ОСНОВА, ЩО НА НІЙ ЗРОСТАЄ ДУХОВНО І КУЛЬТУРНО КОЖНИЙ НАРОД. ТІЛЬКИ РІДНА МОВА, – наголошує у передмові автор, – ПРИНОСИТЬ ЛЮДИНІ НАЙБІЛЬШЕ Й НАЙГЛИБШЕ ОСОБИСТЕ ЩАСТЯ, А ДЕРЖАВІ – НАЙСИЛЬНІШІ ПАТРІОТИЧНІ ХАРАКТЕРИ”.
. . Сподіваюся, що “НАУКОЮ ПРО РІДНОМОВНІ ОБОВ’ЯЗКИ” зацікавиться кожен, хто вивчає і поглиблює свої знання з РІДНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРНОЇ МОВИ.
. .По змісту ця невелика книжечка поділена на розділи, досить чіткі і виразні за однією тематикою.
. .Наприклад, до самісінького болю, до щирої глибини душі сприймаються давно відомі нам слова, що рідна мова – то мова наших батьків і мова народу, до якого належимо ми, що культура рідної мови української зростає разом із національною свідомістю народу.
. .У розділі “ДЕРЖАВА Й РІДНА МОВА” особливо актуальним є пункт, у якому наголошується, що “Найголовніший обов’язок кожної держави – всіма можливими силами дбати про найкращий розвиток спільної для всіх племен її народу літературної мови, як найміцнішої основи для його духовного об’єднання”.
. .Не завадило б знати нам усім “НАЙПЕРШІ РІДНОМОВНІ ОБОВ’ЯЗКИ КОЖНОГО ГРОМАДЯНИНА”, “ДЕСЯТЬ НАЙГОЛОВНІШИХ ЗАПОВІДЕЙ СВІДОМОГО ГРОМАДЯНИНА”.
. .Є, приміром, ще такі назви розділів книжки, як “ДЛЯ ОДНОГО НАРОДУ – ОДНА ЛІТЕРАТУРНА МОВА”, “ЦЕРКВА І РІДНА МОВА”, “ШКОЛА І РІДНА МОВА”, “БАТЬКИ І РІДНА МОВА”, “МАТИ І РІДНА МОВА”, “ДЕСЯТЬ ЗАПОВІДЕЙ ПРОСТОГО ПИСАННЯ”, “ДЕРЖАВНА СЛУЖБА І РІДНА МОВА”, “ЧУЖІ СЛОВА В РІДНІЙ МОВІ”, “СВЯТО РІДНОЇ МОВИ” та багато інших.
. .Отож, плекаймо, любімо, вивчаймо свою рідну українську материнську солов’їну мову! Придбайте цю невелику, таку корисну і незвичайну книжку ІВАНА ОГІЄНКА “НАУКА ПРО РІДНОМОВНІ ОБОВ’ЯЗКИ”, якщо вам не байдужа доля УКРАЇНИ.
. . ТАМАРА РОМАНЮК,
. . 11 листопада 2017-20 р.