Для голосування необхідно авторизуватись

УКРАЇНА, КЕЛЬМЕНЦІ!

.  .                     УКРАЇНА,   КЕЛЬМЕНЦІ !
. .- УКРАЇНА, КЕЛЬМЕНЦІ! – так радісно і ствердно вигукував малолітній В’ЯЧЕСЛАВКО, відповідаючи завжди по-серйозному на запитання дорослих “А де ти живеш?”:
. .- Тихо – тихо! Дивися, – ПЕТРО ПОРОШЕНКО. Це Президент УКРАЇНИ, – продовжував хлопчик, показуючи маленьким пальчиком на екран телевізора, і гордо наспівував “ЩЕ НЕ ВМЕРЛА УКРАЇНА…”.
. .До чого я веду? – подумаєте ви. Так от.
. .Спілкуючись постійно і повсякчас з дошкільнятами – чомучками, зі своїми внуками, бачила, чула, спостерігала: діти, захоплюючись, здебільшого всі, кольоровими малюнками у яскравій абетці, рахуючи невпевнено друковані цифри до десяти – двадцяти, дуже кмітливі, уважні, цікаві, винахідливі, веселі, спостережливі, наполегливі.
. .МАЛИЙ В’ЯЧЕСЛАВКО ГОВОРИТЬ, ЩО ВІН “УКРАЇНЕЦЬ, КОЗАК”, ЩО У НЬОГО Є ВИШИТА СОРОЧКА, ЧЕРВОНІ ШТАНИ ТА ЧОРНІ ЧОБОТИ Й ЗАВЖДИ ПИТАЄ:
. .- “БАБУСЯ, ПРАВИЛЬНО Я СКАЗАВ? Я НЕ ПОМИЛИВСЯ? НАГАДАЙ МЕНІ, БУДЬ ЛАСКА”.
. .А найголовніше – діти наслідують нас, дорослих. Задумаймось. Як ми розмовляємо, які слова найчастіше використовуємо у своєму мовленні, що “засмічує” нашу солов’їну мову, чи дослухаємось до дитячої бесіди, чи маємо відповідь на кожне цікаве “чому?”.
. .Своєрідним вийшов дитячий дошкільний словничок маленьких чомучок. Варто було би мамам і татам, бабусям і дідусям уважно вивчати те , що знають наші найменшенькі.
. .ПРАВИЛЬНО НЕПРАВИЛЬНО
. .Привіт, добрий день,——-а не Прівєт, здрасті.
. .Вихователька,—————– а не Воспітатєлька.
. .Садок, садочок,—————а не Садік.
. .Дякую, спасибі,—————-а не Спасіба.
. .Так, так – так,——————-а не Да, да – да.
. .Бувай, до побачення,——-а не Пока, до свіданія.
. .Папір, папірець,—————-а не Бумага.
. .Гарно, чудово, прекрасно,–а не Кльово, класно,
. .——————————————————— суперово.
. .Олівець,—————————а не Карандаш.
. .Цукерка,————————–а не Канфєта.
. .Картопля,————————а не Картошка.
. .Морозиво,———————–а не Морожено.
. .Ковдра, білизна,————–а не Одіяло, постєль.
. .Рушник,—————————а не Полотєнце.
. . Жарт, жартувати,————–а не Шутка, шуткувати.
. .Кава,——————————–а не Кофе.
. .Заговорила оце про неньку – УКРАЇНУ, про рідну УКРАЇНСЬКУ МОВУ, то згадалася мені коротка достовірна інформація, що транслювалася на каналі “1+1” УКРАЇНСЬКОГО телебачення. Йшлося про переселенців із Донбасу. Багатодітна мама із сяючою усмішкою на устах, у сімейному колі, ділилася враженнями про те, як їх гарно і привітно зустріли на Заході. Вони, російськомовні, з великим задоволенням вивчають українську, легко і щиро спілкуються солов’їною мовою з людьми. ПО – УКРАЇНСЬКИ…
. .Щирі сльози радості стискали горло в ту мить, коли мобілізовані воїни АТО, росіяни по батьківській лінії, громадяни УКРАЇНИ, ділилися в одному інтерв’ю із журналістами:
. .- “Нам казали, що тут “бандерівці”, “вороги і бандити”. Нічого подібного. Тут такі ж люди, як і ми. Добрі, привітні українці, які гарно розмовляють українською”.
. .Дуже мені сподобалася стаття професора філології Чернівецького національного університету пані НАДІЇ БАБИЧ “ДЕНЬ РІДНОЇ МОВИ. СВЯТО ЧИ ЩОДЕННИЙ СТАН ДУШІ”, що надрукована була у “БУКОВИНІ”. Не просто сподобалася, а схвилювала до самісінької глибини душі, до найпотаємніших клітин тіла, до найщиросердних судин розуму, до найболючішого усвідомлення ріднизни і мелодійності моєї, нашої, УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ. Читала – перечитувала, думала – передумувала, захоплювалася – хвилювалася знову і знову…
. .У ДРУКОВАНОМУ ТЕКСТІ НАДІЇ БАБИЧ ЙШЛОСЯ ПРО ЗБЕРЕЖЕННЯ ПРІОРІТЕТІВ ЄДИНОЇ ДЕРЖАВНОЇ МОВИ, ПРО КУЛЬТУРУ МОЛОДІЖНОГО МОВЛЕННЯ, ПРО ІСНУВАННЯ ЗАГРОЗ ДЛЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ, ПРО НЕПОВТОРНІСТЬ УКРАЇНСЬКОЇ НАЦІЇ.
. .АВТОРКА ТАКОЖ НАГОЛОШУЄ, ЩО “УСЯ НАДІЯ НА ДІТЕЙ, – ВОНИ НЕ ВМІЮТЬ СПЕКУЛЮВАТИ НА МОВІ, НЕ ВМІЮТЬ ПРОДАВАТИСЯ”, “ШВИДКО ЗНАЙДУТЬ СПІЛЬНУ МОВУ”.
. .”…НАВЧІМО НАШОГО ГОЛОСУ ТАМ, ДЕ ЦЕ ПОТРІБНО ДЛЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ СЕБЕ ЯК НАЦІЇ”, – ПІДКРЕСЛЮЄ НАДІЯ БАБИЧ.
. .Відрадно, що у нас, у КЕЛЬМЕНЕЦЬКОМУ районі, у школах педагоги багато уваги приділяють розвитку рідної мови, зокрема, завжди відзначають День української писемності та мови, організовують різноманітні заходи – мовні години, родинні свята. БО РІДНА УКРАЇНСЬКА МАТЕРИНСЬКА МОВА МУСИТЬ БУТИ У ДУШІ.
. .                                          ТАМАРА РОМАНЮК,
. .                                          2 липня 2017-21р.;
2

Автор публікації

Офлайн 3 тижні

Тамара Романюк

960
Коментарі: 28Публікації: 441Реєстрація: 06-02-2020

Вибір видавця (Вересень 2021)

Достижение получено 18.10.2021

Титул: Вибір видавця (Вересень 2021)

Небайдужий читач

Достижение получено 16.02.2020

Титул: Небайдужий читач

Присвоюється користувачу, який оцінив 50 і більше публікацій