Для голосування необхідно авторизуватись

КОРОЛЕВА МОРІКА: СОН-ЛЕГЕНДА ХІІІ СТОЛІТТЯ      

         

Ім’я Твоє – Моріка,

Це давня таємниця,

Немов Готична Книга

ХІІІ – го Століття…

 

               2

 

Жила черниця в Храмі,

Молилась щодобово,

Були скорботні Очі

І не звучало Слово …

 

                   3

 

Не бачили черницю

На літургіях храму,

Коли читали Мрію

По Святому Іоану*…

 

                     4

 

Іоана Богослова

Пророцтво Святе

І Небесного Єрусалима

Місто золоте **…

 

                   5

 

Та одного світання

Трапилась Війна

І зявилась черниця,

Тримаючи меча…

 

                    6

 

Коли татар навала

Зростала навкруги,

Черниця воювала

І відступали вороги …

 

                     7

 

І повернулась черниця

До Храму без меча

І палало Обличчя,

Немов вогню Свіча…

 

                      8

 

І сповідалась черниця –

Дружина короля,

Держави захисниця,

Жінка Святая…

 

                        9

 

У ті часи зухвалі

Доби Середньовіччя

Були Жінки Святі,

Які долали Відчай…

 

                   10

 

І брали в руки Меч

І Боронили землю,

І носили Панцер,

І не боялись вогню…

 

                  11

 

І сюжет романтичний,

Я бачив уві сні,

Коли вітраж Готичний

Привидівся мені…

 

                  12

 

На вітражах барвистих

Кольори червоні

Та у людей живих

Шляхетні Зорі-Очі…

 

                   13

 

На вітражах є Книга

Шрифтом готичним

І там слово «Моріка»

Прорізано Різцем…

 

                      14

 

Моріка – королева,

Чи колись воскресне?…

У просторі Неба

І блакитних небес…

 

                       15

 

І люди побачуть

Королеву живу,

Вірогідно, заплачуть

В житті наяву…

 

                16

Королева Моріка…

Приснилась мені –

Історії Людства

Зоряні вогні….

 

     ***

Київ. Воскресенка. 5. 011. 2020 – 4. 01.2021 років.

Посвята : Моріка Марцій.

Автор : Валерій Кучеренко.

 

ПРИМІТКИ АВТОРА:

*  Автор має на увазі останню пророчу книгу Біблії- «Одкровення Святого Іоана Богослова», яка в католицькому «Святому Письмі» має назву «Апокаліпсис» (Одкровення).

 

** В текстах книги «Одкровення Святого Іоана Богослова» та Святого Письма є урочистий та символічний опис «Видіння Небесного Нового Єрусалиму», який сходить на Землю (України)…Процитуємо:

« І я, Іоан, побачив Святе місто Єрусалим, новий, що сходив від Бога з неба, приготований як наречена, прикрашена для чоловіка свого. І почув я гучний голос з неба, який говорив: ось скинія Бога з людьми, і Він буде жити з ними; вони будуть Його народом, і сам Бог з ними буде Богом їхнім.  І витре Бог усяку сльозу з очей їхніх, і смерти не буде вже, ні плачу, ні крику, ні недуги вже не буде, бо колишнє минуло».

 Біблія. «Одкровення Святого Іоана Богослова». 21: 1-4. (Видання Київської Патріархії Української Православної Церкви Київського Патріархату. Київ. 2007).     

 

 ПІСЛЯМОВА АВТОРА: Ця «Готична Поема» про «Королеву Моріку»  є не лише витвір «нео-еклектичної» творчої уяви Автора, де не може бути обмежень відповідно до літературних традицій 19-21 сторіч… Одночасно з цим це також «зоряний простір» таємниці імені Української поетеси Моріки Марцій…

Виявилась оригінальна історія імені МОРІКА ( МАРІКА).

На підставі опублікованих досліджень в інтернеті мене особисто вразила ця історія. Процитую «тексти» без скорочень та редагувань.

«Значення жіночого імені – МАРІКА. Рішуча, кохана Бога    (скандинавське імя).

Найбільш часто можна зустріти версію, згідно з якою Маріка, це одна із форм імені Марія. У всякому разі, саме в такому випадку воно дуже поширено в Угорщині, Румунії, Чехії. Згідно легендам, Марікою звали одну з німф (персонаж римських міфів). Після цього імя було трансформоване – так зявилася не тільки МАРІКА, але також МАРКІЯ і МАРЦІЯ.

Також існує варіант походження імені МАРІКИ, пов’язаний з римським родовим ім’ям МАРКУС, або МАРС, що виник в честь Бога МАРСА. Знову ж таки, у різних країнах імя може мати різне звучання: МАРШУ, МАРСІА, МАРСА, МАРСІ.

Іноді кажуть, що МАРІКА – це жіночий варіант чоловічого імені МАРК. Існує також самостійне ім’я МАРА, яке іноді використовується як зменшено-ласкава форма для МАРІКИ.

День Ангела – МАРІКА.

імя МАРІКИ не вживається у Православних Святцях, а тому такі дані наведено згідно з Католицьким Календарем. Так, іменини МАРІКА відзначає 3 березня, 5 червня, 2 і 10 липня.   

Значення імені в історії.

  • Марія Кравцова, російська телеведуча, виступає під псевдонімом МАРІКА. Також займається дизайном одягу, а раніше була відомою топ-моделлю.
  • Маріка Котопулі, грецька актриса першої половини 20 століття, в 1921 році була нагороджена орденом Короля Георга І та Відзнакою Міністерства Освіти Греції в 1923 році.
  • МАРІКА РЕКК, співачка і актриса угорського походження, яка, тим не менше стала популярною, завдяки німецькому кінематографу.
  • МАРІКА МАЦУМОТО, популярна японська сейю, яка озвучує аніме.»      

https://supermg.com/ezoterika/znachennja-imeni-ljudini/19869-znachennja-imeni-marika-shho-oznachae-im-ja-marika.html 

Насправді реальний прототип ліричної героїні «Королеви  Моріки», а саме, Українська поетеса Моріка Марцій,  є за  своїм світоглядом гуцулкую, котра щиро закохана в магічні звуки Гуцульської Трембіти та  ватажка опришків Олексу Довбуша (1700-1745), героя народних легенд останніх століть … Пані Моріка (за її словами)  певний час жила в прадавньому місті Хуст і тому несподівано для Автора народилась історія романтичного життя носія імені МОРІКА у далекому ХІІІ столітті…

Хуст (угор. Huszt, словац. Chust, нім. Chustрум. Hustїд. חוסט‎) — місто в Закарпатській області України, центр Хустської міської громади та Хустського району. Географічно місто розташоване в Карпатах у Верхньотисинській улоговині у місці впадіння Ріки до Тиси

ХУСТ. Територію, на місці якої виникло місто, заселили ще з найдавніших часів. Археологічні розкопки, які проводила Академія наук УРСР у 1947—1961 роках, встановили, що в І столітті тут проживали носії культури карпатських курганів.

Місто виникло і розвивалося біля підніжжя замкової гори як посад і торговий центр широкої землеробської округи і один із центрів на «соляному шляху» із солотвинських соляних шахт в Дунайську улоговину.

Архівні джерела стверджують, що Хустський замок побудували для захисту східної частини Угорської держави та для приборкання переможених русинів, а будівництво розпочалося 1090 р. і закінчено за правління відомого Угорського короля Бели III 1191 року.

 УГОРСЬКИЙ КОРОЛЬ БЕЛА ІІІ. ІСТОРИЧНА ДОВІДКА.

Бе́ла III (угор. III. Béla, 1145  23 квітня 1196) — угорський король між 1172 та 1196 роками, з 1161 герцог Хорватії і Далмації. Син Гейзи II та Єфросинії, дочки Великого князя Київського Мстислава I Величного. Онук Мстислава Великого, правнук Володимира Мономаха. І по батьківській і по материнській лінії був нащадком Великих князів Київських. На підставі родинних зв’язків обґрунтовував свої династичні претензії на Королівство Русі

 

У травні 1162 королем проголосили Стефана III, який відправив 1163 свого молодшого брата Белу заложником до візантійського імператора Мануїла I Комнена у Константинополь, де той перехрестився на Олексія, отримав гарну освіту в Константинопольському університеті. Імператор через відсутність спадкоємця заручив його з своєю донькою Марією Комнен і надав титул деспота. Під приводом захисту прав Бели імператор розпочав війну з Угорщиною і згідно з укладеним миром від липня 1167 зайняв Хорватію і Далмацію. Марія з Антіохії 1169 народила довгоочікуваного спадкоємця Олексія, що спонукало Мануїла І розірвати заручини і одружити Белу з сестрою своєї дружини Агнесою з Антіохії.

У травні 1172, ймовірно, був отруєний 25-річний король Угорщини Іштван ІІІ, після чого помер його новонароджений син. Мануїл І допоміг йому захопити столицю Угорщини в обмін на обітницю не нападати на Візантію до смерті імператора та його сина Олексія ІІ. Королева-матір і барони противились його коронації, як і архієпископ Естергому Лукас. Папа Олександр ІІІ доручив архієпископу Калоча коронувати 13 січня 1173 Белу ІІІ. Він відіслав королеву-матір у Палестину і ув’язнив молодшого брата Гейзу, якому вдалось втекти до Леопольда V Австрійського. Разом чеським князем він атакував Австрію, змусивши герцога видати брата.

Після смерті імператора Мануїла І повернув до Угорщини Срем, Хорватію і Далмацію (1180). Після вбивства 1183 імператора Олексія ІІ Комніна він захопив у Візантії Белград, землі у Болгарії. Для замирення Бела ІІІ видав 1185 доньку Марію-Маргариту за імператора Ісаака ІІ Ангела. Через Угорщину 1189 у Третій хрестовий похід пройшли німецькі війська імператора Священної Римської імперії Фрідріха І Барбаросси, які Бела ІІІ забезпечив провіантом, домовлявся про їхнє проходження через терени Візантії і відправив з ними двотисячний загін з братом Гейзою.

У 1188 Бела, скориставшись конфліктом між галицьким князем Володимиром Ярославичем і боярами, захопив Галич і проголосив себе «королем Галичини». Залишив у Галичині намісником свого сина Андрія. 1189 року галицьке боярство об’єдналось з Володимиром і вигнало загарбників.

За підтримки візантійського імператора Бела ІІІ запровадив в управлінні країною візантійські порядки і звичаї, 1181 року ввів при дворі канцелярію для запису наданих привілеїв і розпоряджень, 1182 року коронував сина Імре для гарантування йому трону. За його правління в Угорщині розпочали зводити готичні споруди.

 

Після смерті Угорського короля Бели ІІІ його спадкоємцем став син Андрій (1177-1235 роки), але Королем Угорщини та Галичини він став лише 1205 року.  

 

Джерело: Вікіпедія.

ІЛЮСТРАЦІЯ:  Жінка-лицар з мечем. 

 

 

15

Автор публікації

Офлайн 3 тижні

Кучеренко Валерій

1 204

Поет, драматург, художник, журналіст, мистецтвознавець, письменник, автор книги поезій-апокрифів "ГОЛГОФА ",
(Київ-2013), публікацій, картин, книг (історія України, філософія, архітектура, образотворче мистецтво).

Коментарі: 989Публікації: 230Реєстрація: 31-08-2020

Автор місяця (Червень 2021)

Достижение получено 11.07.2021

Титул: Автор місяця (Червень 2021)

За публікацію “СВЯТІСТЬ КОХАННЯ (Триптих)”

35 вподобань користувачів у червні

Яскравий коментатор

Достижение получено 30.09.2020

Титул: Яскравий коментатор

Присвоюється користувачу, який прокоментував 50 і більше публікацій

Небайдужий читач

Достижение получено 23.09.2020

Титул: Небайдужий читач

Присвоюється користувачу, який оцінив 50 і більше публікацій

8 коментарів “КОРОЛЕВА МОРІКА: СОН-ЛЕГЕНДА ХІІІ СТОЛІТТЯ      ”