Ім’я Твоє – Моріка,
Це давня таємниця,
Немов Готична Книга
ХІІІ – го Століття…
2
Жила черниця в Храмі,
Молилась щодобово,
Були скорботні Очі
І не звучало Слово …
3
Не бачили черницю
На літургіях храму,
Коли читали Мрію
По Святому Іоану*…
4
Іоана Богослова
Пророцтво Святе
І Небесного Єрусалима
Місто золоте **…
5
Та одного світання
Трапилась Війна
І з’явилась черниця,
Тримаючи меча…
6
Коли татар навала
Зростала навкруги,
Черниця воювала
І відступали вороги …
7
І повернулась черниця
До Храму без меча
І палало Обличчя,
Немов вогню Свіча…
8
І сповідалась черниця –
Дружина короля,
Держави захисниця,
Жінка Святая…
9
У ті часи зухвалі
Доби Середньовіччя
Були Жінки Святі,
Які долали Відчай…
10
І брали в руки Меч
І Боронили землю,
І носили Панцер,
І не боялись вогню…
11
І сюжет романтичний,
Я бачив уві сні,
Коли вітраж Готичний
Привидівся мені…
12
На вітражах барвистих
Кольори червоні
Та у людей живих
Шляхетні Зорі-Очі…
13
На вітражах є Книга
Шрифтом готичним
І там слово «Моріка»
Прорізано Різцем…
14
Моріка – королева,
Чи колись воскресне?…
У просторі Неба
І блакитних небес…
15
І люди побачуть
Королеву живу,
Вірогідно, заплачуть
В житті наяву…
16
Королева Моріка…
Приснилась мені –
Історії Людства
Зоряні вогні….
***
Київ. Воскресенка. 5. 011. 2020 – 4. 01.2021 років.
Посвята : Моріка Марцій.
Автор : Валерій Кучеренко.
ПРИМІТКИ АВТОРА:
* Автор має на увазі останню пророчу книгу Біблії- «Одкровення Святого Іоана Богослова», яка в католицькому «Святому Письмі» має назву «Апокаліпсис» (Одкровення).
** В текстах книги «Одкровення Святого Іоана Богослова» та Святого Письма є урочистий та символічний опис «Видіння Небесного Нового Єрусалиму», який сходить на Землю (України)…Процитуємо:
« І я, Іоан, побачив Святе місто Єрусалим, новий, що сходив від Бога з неба, приготований як наречена, прикрашена для чоловіка свого. І почув я гучний голос з неба, який говорив: ось скинія Бога з людьми, і Він буде жити з ними; вони будуть Його народом, і сам Бог з ними буде Богом їхнім. І витре Бог усяку сльозу з очей їхніх, і смерти не буде вже, ні плачу, ні крику, ні недуги вже не буде, бо колишнє минуло».
Біблія. «Одкровення Святого Іоана Богослова». 21: 1-4. (Видання Київської Патріархії Української Православної Церкви Київського Патріархату. Київ. 2007).
ПІСЛЯМОВА АВТОРА: Ця «Готична Поема» про «Королеву Моріку» є не лише витвір «нео-еклектичної» творчої уяви Автора, де не може бути обмежень відповідно до літературних традицій 19-21 сторіч… Одночасно з цим це також «зоряний простір» таємниці імені Української поетеси Моріки Марцій…
Виявилась оригінальна історія імені МОРІКА ( МАРІКА).
На підставі опублікованих досліджень в інтернеті мене особисто вразила ця історія. Процитую «тексти» без скорочень та редагувань.
«Значення жіночого імені – МАРІКА. Рішуча, кохана Бога (скандинавське ім’я).
Найбільш часто можна зустріти версію, згідно з якою Маріка, це одна із форм імені Марія. У всякому разі, саме в такому випадку воно дуже поширено в Угорщині, Румунії, Чехії. Згідно легендам, Марікою звали одну з німф (персонаж римських міфів). Після цього ім’я було трансформоване – так з’явилася не тільки МАРІКА, але також МАРКІЯ і МАРЦІЯ.
Також існує варіант походження імені МАРІКИ, пов’язаний з римським родовим ім’ям МАРКУС, або МАРС, що виник в честь Бога МАРСА. Знову ж таки, у різних країнах ім’я може мати різне звучання: МАРШУ, МАРСІА, МАРСА, МАРСІ.
Іноді кажуть, що МАРІКА – це жіночий варіант чоловічого імені МАРК. Існує також самостійне ім’я МАРА, яке іноді використовується як зменшено-ласкава форма для МАРІКИ.
День Ангела – МАРІКА.
ім’я МАРІКИ не вживається у Православних Святцях, а тому такі дані наведено згідно з Католицьким Календарем. Так, іменини МАРІКА відзначає 3 березня, 5 червня, 2 і 10 липня.
Значення імені в історії.
- Марія Кравцова, російська телеведуча, виступає під псевдонімом МАРІКА. Також займається дизайном одягу, а раніше була відомою топ-моделлю.
- Маріка Котопулі, грецька актриса першої половини 20 століття, в 1921 році була нагороджена орденом Короля Георга І та Відзнакою Міністерства Освіти Греції в 1923 році.
- МАРІКА РЕКК, співачка і актриса угорського походження, яка, тим не менше стала популярною, завдяки німецькому кінематографу.
- МАРІКА МАЦУМОТО, популярна японська сейю, яка озвучує аніме.»
Насправді реальний прототип ліричної героїні «Королеви Моріки», а саме, Українська поетеса Моріка Марцій, є за своїм світоглядом гуцулкую, котра щиро закохана в магічні звуки Гуцульської Трембіти та ватажка опришків Олексу Довбуша (1700-1745), героя народних легенд останніх століть … Пані Моріка (за її словами) певний час жила в прадавньому місті Хуст і тому несподівано для Автора народилась історія романтичного життя носія імені МОРІКА у далекому ХІІІ столітті…
Хуст (угор. Huszt, словац. Chust, нім. Chust, рум. Hust, їд. חוסט) — місто в Закарпатській області України, центр Хустської міської громади та Хустського району. Географічно місто розташоване в Карпатах у Верхньотисинській улоговині у місці впадіння Ріки до Тиси
ХУСТ. Територію, на місці якої виникло місто, заселили ще з найдавніших часів. Археологічні розкопки, які проводила Академія наук УРСР у 1947—1961 роках, встановили, що в І столітті тут проживали носії культури карпатських курганів.
Місто виникло і розвивалося біля підніжжя замкової гори як посад і торговий центр широкої землеробської округи і один із центрів на «соляному шляху» із солотвинських соляних шахт в Дунайську улоговину.
Архівні джерела стверджують, що Хустський замок побудували для захисту східної частини Угорської держави та для приборкання переможених русинів, а будівництво розпочалося 1090 р. і закінчено за правління відомого Угорського короля Бели III 1191 року.
УГОРСЬКИЙ КОРОЛЬ БЕЛА ІІІ. ІСТОРИЧНА ДОВІДКА.
Бе́ла III (угор. III. Béla, 1145 — 23 квітня 1196) — угорський король між 1172 та 1196 роками, з 1161 герцог Хорватії і Далмації. Син Гейзи II та Єфросинії, дочки Великого князя Київського Мстислава I Величного. Онук Мстислава Великого, правнук Володимира Мономаха. І по батьківській і по материнській лінії був нащадком Великих князів Київських. На підставі родинних зв’язків обґрунтовував свої династичні претензії на Королівство Русі
У травні 1162 королем проголосили Стефана III, який відправив 1163 свого молодшого брата Белу заложником до візантійського імператора Мануїла I Комнена у Константинополь, де той перехрестився на Олексія, отримав гарну освіту в Константинопольському університеті. Імператор через відсутність спадкоємця заручив його з своєю донькою Марією Комнен і надав титул деспота. Під приводом захисту прав Бели імператор розпочав війну з Угорщиною і згідно з укладеним миром від липня 1167 зайняв Хорватію і Далмацію. Марія з Антіохії 1169 народила довгоочікуваного спадкоємця Олексія, що спонукало Мануїла І розірвати заручини і одружити Белу з сестрою своєї дружини Агнесою з Антіохії.
У травні 1172, ймовірно, був отруєний 25-річний король Угорщини Іштван ІІІ, після чого помер його новонароджений син. Мануїл І допоміг йому захопити столицю Угорщини в обмін на обітницю не нападати на Візантію до смерті імператора та його сина Олексія ІІ. Королева-матір і барони противились його коронації, як і архієпископ Естергому Лукас. Папа Олександр ІІІ доручив архієпископу Калоча коронувати 13 січня 1173 Белу ІІІ. Він відіслав королеву-матір у Палестину і ув’язнив молодшого брата Гейзу, якому вдалось втекти до Леопольда V Австрійського. Разом чеським князем він атакував Австрію, змусивши герцога видати брата.
Після смерті імператора Мануїла І повернув до Угорщини Срем, Хорватію і Далмацію (1180). Після вбивства 1183 імператора Олексія ІІ Комніна він захопив у Візантії Белград, землі у Болгарії. Для замирення Бела ІІІ видав 1185 доньку Марію-Маргариту за імператора Ісаака ІІ Ангела. Через Угорщину 1189 у Третій хрестовий похід пройшли німецькі війська імператора Священної Римської імперії Фрідріха І Барбаросси, які Бела ІІІ забезпечив провіантом, домовлявся про їхнє проходження через терени Візантії і відправив з ними двотисячний загін з братом Гейзою.
У 1188 Бела, скориставшись конфліктом між галицьким князем Володимиром Ярославичем і боярами, захопив Галич і проголосив себе «королем Галичини». Залишив у Галичині намісником свого сина Андрія. 1189 року галицьке боярство об’єдналось з Володимиром і вигнало загарбників.
За підтримки візантійського імператора Бела ІІІ запровадив в управлінні країною візантійські порядки і звичаї, 1181 року ввів при дворі канцелярію для запису наданих привілеїв і розпоряджень, 1182 року коронував сина Імре для гарантування йому трону. За його правління в Угорщині розпочали зводити готичні споруди.
Після смерті Угорського короля Бели ІІІ його спадкоємцем став син Андрій (1177-1235 роки), але Королем Угорщини та Галичини він став лише 1205 року.
Джерело: Вікіпедія.
ІЛЮСТРАЦІЯ: Жінка-лицар з мечем.
8 коментарів “КОРОЛЕВА МОРІКА: СОН-ЛЕГЕНДА ХІІІ СТОЛІТТЯ ”
Я вражена.
Пані Наталія! Щиро дякую. Ваше єдине слово, знаючи Вас вже багато часу, є для мене високою оцінкою. Людське Життя і Людська Творчість, це дійсно є Божа Таємниця, адже Людина не знає, що відбувається насправді в Людській Душі. Але одногно разу трапляються хвилини натхнення, коли Людина лише записує те, що чує десь згори від Бога. Дякую Богу за все, Дякую Богу за Дар Життя, Дякую Богу за Дар Творчості.
Дуже змістовно, цікаво та інтригуюче. Наповнене енергією та переживаннями. Читала декілька разів та кожен раз знаходила щось нове, непередбачуване. Своє. Близьке.
Валерію, вы як завжди неперевершені.
Творчих злетів вам в новому році
Чудова поема. Згадка- роздум у формі сну про часи, коли жінка була не тільки берегинею сімейного вогнища, а й воїтельницею. Гімн сильній жінці.
Пані Анна! Дякую за добрі слова. Я погоджуюсь з Вами щодо поетичної форми та царини Слова. Останнім часом, я дійсно відчуваю високе творче натхнення, дякуючи Господу за Його допомогу. Моя Душа стала дуже і надзвичайно чутливою до проявів Життя. І це відбулось в 67 років. Я також вражений
Пані Людмила! Ваш коментар є абсолютно правдивим на 100 відсотків. Саме такі думки про “жінку-воїтеля” спонукали мене до створення цієї поеми, а також ще багато чого. Зокрема, це моя любов до Готичного Мистецтва у просторі Католицьких Храмів Європи. 13-15 сторіч. Я просто обожнюю цей період як мистецтвознавець (випускник Національної Академії Мистецтв – НАОМА), а також аматор-художник. .
О, яка гарна поезія. До смаку.
Потужна та вагома з усіх боків.
Приваблює ім‘я героїні…
Творчого натхнення й надалі
Пані Еріка! Щиро дякую за добрі слова. Дійсно, ця поема народжувалась не так швидко як я до цього звик. Довго лежала в поетичному зошиті, але потім, коли набирав текст поеми було і нове редагування. Це вже під час хвороби на короновірус. Є реальний прототип поеми- пані Моріка, яка також вплинула емоційно на створення поеми, а також ще багато мотивацій – моя Любов до Готичного Мистецтва, Римсько-католицької церкви, Християнських церков усіх конфесій. Я за світоглядом – ЕКУМЕНІСТ.. Я приязно ставлюсь до кожної Світової Релігії , якщо там є ЛЮБОВ ДО ЛЮДИНИ….