Иннись я зрана чуву через сон:
ключ журавлів над хыжов пролітає…
“Курли!”…Із року в рік, (такый закон)
права у рукы осінь забирає…
Клубами білыми из Тиси вже несе
туман, што динь погожый обіцяє;
Ватаг (рогатый місяць) наверьху пасе
отару звіздяну и вітром поганяє…
_________________________________________
“Скачок” барометра…Погода
майже ся змінить…Прийде мода
на чуні* тай на ґумакы**
(кой задощить, без них куды?).
Всьо злото нараз посіріє
и вітер го студеный здує…
Но “літо бабино” щи є! –
ото надію нам дає!
Што хмары темні ся розыйдуть,
лучі од сонця зимлю вбыймуть,
и блисне золото дерев…
Чей царь якый сундук вдопер,
абы богатство раховати,
перебирати-смаковати?..
Уже дощить? А, всьо равно!
Я люблю никати в окно
у двір,де з неба дощ студеный…
CClinear в голові включе́ный,
вбы суєту усю забрав,
душі вбы політати дав…
Вать веречи на пличі куртку,
присісти в улици на лавку,
и Бога тихо попросити,
вбы дав з усіма в мирі жити…
Надво́рі дощ и студено…
А я сижу́…В души́ тепло́…
Бабинець Ю.Ю.
Словник:
*галоші
**резинові чоботи

Яскравий коментатор
Достижение получено 22.08.2021Титул: Яскравий коментатор