Для голосування необхідно авторизуватись

“КОЛИ ЦВІТЕ ЗА ВІКНАМИ ЖАСМИН…”

 

. .                      “КОЛИ  ЦВІТЕ  ЗА  ВІКНАМИ  ЖАСМИН…”

. .Така назва чудової зворушливої поезії, яку написала НАТАЛЯ ДАНИЛЮК. Пропоную і вам прочитати, бо віршовані рядки так припали мені до серденька, що здається, неймовірний аромат цієї біло-золотої квітки заполонив не тільки моє подвір’я, а й усю мою велику хату – світлицю.
. .КОЛИ ЦВІТЕ ЗА ВІКНАМИ ЖАСМИН,
. .З ТОНКИХ ГІЛОК ПЕЛЮСТЯ НАПІВСОННЕ,
. .НЕМОВ ПУАНТИ НІЖНИХ БАЛЕРИН
. .ЗЛІТАЄ ВНИЗ І НА ВІТРАХ ХОЛОНЕ.
. . .І ДОТОРКАЄ ЗАПАХОМ П’ЯНКИМ
. . .ДУШІ МОЄЇ СТРУНИ ПЕРЕМЛІЛІ…
. . .ХОЛОДНИМ СРІБЛОМ ЗРОШУЮТЬ ЗІРКИ
. . .ЦІ ПЕЛЮСТКОВО-БІЛІ ЗАМЕТІЛІ.
. .КОЛИ ЦВІТЕ ЗА ВІКНАМИ ЖАСМИН,
. .НЕВЖЕ Й ТОБІ У НІЧ ТАКУ НЕ СПИТЬСЯ?
. .В ТОНКУ ЩІЛИНУ АТЛАСНИХ ГАРДИН
. .ЖЕВРІЄ МІСЯЦЬ, МОВ РУДА ЛИСИЦЯ.
. . .І МОЖЕ Й ДОБРЕ, ЩО КОХАННЯ ПЛИН
. . .НАМ ДОВЕДЕТЬСЯ НАРІЗНО ЗБАГНУТИ…
. . .О, ЯК ЦВІТЕ, ЯК ПАХНЕ ТОЙ ЖАСМИН,
. . .АЖ ВІДДАЄ КРАПЛИНОЮ ОТРУТИ!..
. .Отож, бажаю цій чарівній жінці, творчій особистості, пані НАТАЛІ ДАНИЛЮК із ІВАНО-ФРАНКІВЩИНИ усіх життєвих гараздів і творчого натхнення.
. .Так, ЖАСМИН, або ЧУБУШНИК є невід’ємною квітучою частиною мого барвистого розмаю, і розцвітає одночасно з улюбленими півоніями. Дивишся, дивишся на заквітчані високі розлогі дерева – кущі (більше, як два метри вгору) і складається враження, що то щаслива наречена вбралася у дивовижні шати. Квіточок біленьких із “позолоченими” дрібненькими тичинками – серединками так багато, що світлого зеленого листя майже не видно. Тільки повіє легенький вітерець – так і виділяється кожна зелена гілочка, ніби всипана ніжними білими пелюстками з хвилястим краєм на квітках. Якщо взяти в руки хоча б одну гілочку ЖАСМИНУ з густим суцвіттям, в які зібрані ці прекрасні квіти, здається, що то цілий букет квітів одного сорту. Гарно ж як! Радісно на душі!. І так спокійно – спокійно на серденьку…
. .На подвір’ї у нас квітнуть – приваблюють зір перехожих два великі гіллясті кущі ЖАСМИНУ – один близько від вулиці, інший – перед хатою близенько. Скільки йду – мандрую стежкою – доріжкою, що в густій “м’якій” траві – все дивлюся – оглядаюся, милуюся – любуюся заквітчаними гіллястими кущами ЖАСМИНУ.
. .Дивлюся вкотре у своє вікно, та й думку гадаю, як добре колись казала моя бабка НАТАЛІЯ: “Кожна квітка файна по свому…”. І все ГОСПОДНЄ творіння – неписане, немальоване, неймовірне… Диво БОЖЕСТВЕННЕ!
. .Звісно, і цей чарівний маленький ЖАСМИН – кущик “приїхав” у КЕЛЬМЕНЦІ із НОВОСЕЛИЦІ від моєї мами АЛЛИ ВОЛОДИМИРІВНИ. Пізніше, я вже сама ділила отой кущ, бо він розростався… А ще помітила у своїх квітах кілька років тому маленькі гілочки ЖАСМИНУ, і зрозуміла, що там зійшло насіннячко чубушника (До речі, у нашій місцевості ці гарні квіти чомусь називають огірочками – так бабка згадувала).
. .На сонці ЖАСМИН цвіте гарно і пишно. Інший кущ посаджений під деревами, і там квіток, здається, менше, але цвітуть вони довше. Вже після цвітіння, навіть без квітів, ЖАСМИН виглядає, як декоративний кущ, і прикрашає подвір’я по-своєму.
. .Перша згадка про ароматний ЖАСМИН була знайдена в давньоєгипетських папірусах. Назва “ЖАСМИН” походить від перського слова “ЯСЕМІН”, що означає “квітка з приємним ароматом”
. .Про ЖАСМИН або ЧУБУШНИК складені цікаві легенди. Згідно однієї з них, всі квіти колись були білими. Та з’явився невідомий художник, у якого були яскраві фарби. Він запропонував зробити квіти барвистими. Кущ ЖАСМИНУ хотів для себе золотого кольору сонця, щоб сяяти в морі прекрасної зелені. Та художник був незадоволений, бо своєю красою за всі квіти були найкрасивішими троянди. ЖАСМИНОВА улюблена фарба дісталася кульбабкам. Гордий і непорушний кущ більше не просив кольору у художника. Таким і залишився ЖАСМИН – з білим цвітом на зеленому листі.
. .”Серед довгих зелених гілок пишними кетягами розпускаються найніжніші біло-молочні квіти. Літньої безвітряної ночі особливо тонко відчувається, як густий, медово – квітковий аромат тягуче обволікує прохолодне повітря. Це все про – ЯСМІН, так в давнину називали ЖАСМИНОВИЙ кущ” (Вісті Калущини”)…

. .                        ТАМАРА РОМАНЮК.

3

Автор публікації

Офлайн 23 години

Тамара Романюк

713
Коментарі: 26Публікації: 312Реєстрація: 06-02-2020

Золоте перо

Достижение получено 17.06.2020
Присвоюється автору, який подав на сайт 100 і більше публікацій

Небайдужий читач

Достижение получено 16.02.2020

Титул: Небайдужий читач

Присвоюється користувачу, який оцінив 50 і більше публікацій