Для голосування необхідно авторизуватись

Благословенна ріка

Благословенна ріка
Мамайка. Яке співуче у неї і’мя. То на честь славного козака Мамая дали, щоб славу його несла через віки і передавала від батька до сина.
Заросла річка. Вода тоненькою ниточкою сонно крадеться крізь високі зарослі очерету і густої осоки. Городи виорюють їй в самісіньке серце. Болить воно, аж кров’ю обливається від такої знахабнілої жорсткості людей. А колись рвала вона береги, її природна міць була такою сильною, що три млини крутила на повну потужність. Пригадує, якою повноводною і глибокою вона була молодою. Млин навіть у посуху працював. Береги у верболозах. А вода чиста-чиста, прозора як скло. Риби містила силу-силенну. Як вистрибне лящ, як вдаре хвостом об воду, то хвилі аж берегам ноги лоскочуть. От, тільки ніяк не пригадає, правда і років вже минуло з тих пір, що й не злічити, якими були ті млини:дерев’яні, чи то кам’ яні? дво- чи триповерхові? наливні, чи підливні? Та й яка вже з того користь. Сниться річці молодість, сниться…
Ось, як зараз, бачить вона купу возів із мливом коло тих млинів. А люду бродить туди сюди, черги які стоять довгелезні. Жорна ревуть за версту. Робота горить… Тут тобі мелять пшеницю, то жито, то ячмінь на муку. То вже шерешують гречку і просо. А то вже олію б’ють. Скриплять вальці, пахне свіже мливо. Мельник вигрібає борошно в лантухи, перетирає жменю пальцями, перевіряє на якість. З цієї муки вийде смачний хліб і хороша паска, яка навіть протягом року не зіпсується. Поки млин працював, доти і річка мала свого господаря. Мірошники доглядали її, лілеяли: підтримували рівень води, стежили щоб стік був спокійний, що б русло не замулювалося, не заростало. А греблі були такими рівними-хоч яйце по них коти. А зараз не треба вона нікому. Ніхто шлюзу не доглядає, не порає гребель. Хто ж зупинив тебе, млинове колесо? Коли перестало ти торохкотіти жорнами? Доживає свої дні одинока благословенна ріка. Не пам’ятає коли і льодохід востаннє був. Лише чути її дихання у ночі. Чи то не дихання, а ледь чутний, душу роздираючий, крик: Схаменіться люди! Що ж чекає на вас, без мене?

2

Автор публікації

43
Коментарі: 1Публікації: 16Реєстрація: 31-07-2020

Бронзове перо

Достижение получено 07.08.2020
Присвоюється автору, який подав на сайт 10 і більше публікацій