Три ліжка стоять у палаті шістнадцять.
На кожному тихо сумує дідусь.
Усім їм далеко уже не за двадцять
А скільки? Я навіть спитати боюсь.
У кожного вкрите чоло сивиною
Злисіла потилиця, майже уся.
У двох – борода – дюйма три довжиною.
І смуток в очах – глибиною в життя.
Цукеркам радіють, неначе малеча,
Їм нікому навіть принести води.
І від нерухомості висохли плечі,
Колись не кістляві, не в зморшках були.
Колись один з них гарно грав на роялі,
І кращим в оркестрі він був трубачем,
На Волзі уміло він тиснув педалі
Як мчав, коли в школі був викладачем.
Щоранку мистецтву навчав піонерів,
І перший оркестр створив у селі.
Пізніше навчав на заводі стажерів
Гранити алмази великі й малі.
Один народивсь 37-го року,
Не варто тлумачити, що то за час.
Минуле його все відоме лиш Богу
Але здогадається кожен із нас.
Як всюди під звуки гармат і гвинтівок,
Ішли косарі по кривавим стежкам
Утомлені з поля до своїх домівок,
Молились, щоб рідних побачити там
У голоді, скруті, плекали надію
Про те, що колись закінчиться війна,
І сонечко мирне теплом вмить повіє,
І риска життя завершиться сумна.
Дитинство минало під куль колискову.
Брати помирали один за одним,
В 3 роки отримав поранення в ногу,
Та вижив, і лікарем став молодим.
Не всі у живих залишились з родини,
Війна закінчилась, та смуток не згас
І пороху смак з запахом домовини
Дійшов незгасаючим болем до нас.
У третього – шрамами вкрите все тіло,
Й з медалями в шафі жакетик висить
Вступав він у битву з пожежами сміло
Й за власне життя не боявсь ні на мить.
Іржавіють ті ордена на полиці,
Дідусь пів оголений в памперсі спить
Не встане із ліжка в вікно подивитись
Як вулиця рухом активним кишить.
Усі вони троє до ліжка прикуті
Тихенько самотні в палаті лежать
В очах тільки смуток, бо просто забуті,
За кого життя вони мали віддать?
Про них ви забули? Чи просто байдужі?
Забули? Про мир – подарунок від них!
Про дім, що гасив босоніж по калюжі?
Про те, як навчали вас жити усіх?
Всі троє здолали тернисті стежини,
Всі троє жили за для когось колись
У кожного зникли великі родини,
Чи родичі вдячні всі перевелись?
Не вірю, що нікому їх доглядати,
Що ніде куточок у домі знайти
Ви знаєте? Й стіни могли б лікувати,
Коли б поруч рідні щоденно були.
Їм жити залишилось ще не багато,
Як хочеться встати на ноги й пройтись!
Як хочеться ранішнє сонце стрічати,
І дихати й жити тепер, як колись.
Пожежнику, лікарю і музиканту,
Надія на вас залишилась лише,
Життя дарувало їм силу й таланти,
Шкода, що у них воно тільки одне.
Лежать вони ковдрами ледве укриті
І важко їх річ зрозуміти бува
Не зламані долею, тільки побиті.
І мужність лиш в серці зосталась жива.
Не заздрять вони, тільки мовчки сумують,
Роки не повернеш, не спиниться час
Ви будьте їз ними – хай знають і чують,
Що є місце їм в домі й в серці у вас!
3 коментарі “У палаті шістнадцять”
Очень душевный стих. Благодарю.
Спасибо)
на жаль так є