КОНТРОЛЬ
У каждого є свої “бзікы”,
а мій, по ходу, вто контроль.
Такый’им є (де правду діти?)…
Контроль у всьому грає роль!..
Теля на мо́тузі* малоє
повів’им па́сти вечерком…
Круг мене лиш оно ходило
в отаві…Си́жу пуд корчом**
Пото́м оно чогось взбрыкнуло,
вдержати ‘м хо́тів – “копытнуло”
мене в чоло…И в сад бігом!..
Без пам’яти лежав’им довго…
Пішов’им гля́дати…Найшов…
Домі привів…Чи бы́ло ва́рто
держали мо́туз?..Заробив!…
Я на чоловы знак тот ношу
(хоть пролетіли вже годы́!)…
Контроль, канєшно, вешь хороша…
Но недалеко до біды!
Из ним собі найде́ш немало,
кіть не отпустиш “мо́туз” тот,
й усьо, наза́д што тя тягнуло…
Затя́м*** си до́бре сись урок!
_______________________________
Бабинець Ю.Ю.
Словник:
*на мотузку
**під кущем
***запам’ятай

2 коментарі “КОНТРО́ЛЬ”
Так котроль у всьому річ не вдячна.Самі від цього і страждаємо. Влучно!
Парадокс: інколи,, щоб прив’язати, треба відпустити…